Türk Sancagi Serverları Forum Sitesi..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TüRK SaNCaGi [2] 85.153.27.61 BeKLeRiZ

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Bilgileriniz
Bilgileriniz sistemimize kaydedilmektedir.
En son konular
» Begrip Vs ^^TS^^
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Ocak 23, 2010 11:53 pm tarafından ^[TS]^ || CosmicReaL

» ^[TS]^ || Clanında olanlar bana msnelerini verebilirlermi acaba.
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Ocak 23, 2010 6:29 pm tarafından ^[TS]^ || True CrIme*

» GReen DaY* Dan $iKaYeTim waRRR !!!
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Ocak 23, 2010 6:00 pm tarafından ^[TS]^ || True CrIme*

» cs 1.6 yardım
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Ocak 23, 2010 5:57 pm tarafından ^[TS]^ || True CrIme*

» ^[TS]^ || True CrIme* SiTeNiZe GeLmiŞTiR!!!!!!!!!!!!!!!!!! MeRHaBa HeRKeZe.
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Ocak 23, 2010 5:55 pm tarafından ^[TS]^ || True CrIme*

» SéLam - ın aLeYk''m ! ßn qLdm!!
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Ocak 23, 2010 5:53 pm tarafından ^[TS]^ || True CrIme*

» Turk Sancağı Serverları
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Ocak 23, 2010 5:49 pm tarafından ^[TS]^ || True CrIme*

» ^[TS]^ Klanındaki Üyelerimiz !
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Ocak 23, 2010 5:41 pm tarafından ^[TS]^ || True CrIme*

» sxe pack 3 nasıl yapıcamm
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimePaz Ara. 27, 2009 8:11 pm tarafından ^[TS]^ || Ksk[Lee]

En iyi yollayıcılar
HaKaN
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Vote_lcapAnakart Arızaları Ve Çözümleri.. Voting_barAnakart Arızaları Ve Çözümleri.. Vote_rcap 
ThesadisT
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Vote_lcapAnakart Arızaları Ve Çözümleri.. Voting_barAnakart Arızaları Ve Çözümleri.. Vote_rcap 
TheChemisT
Nuisance
MYsTic
DeViL
**PusHY_B0y**
korkusuz_baris
NuMbeRoNe | LeqenDy
Fu[R]Ko
Haftanın Güzeli
Carmen Electra
Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. B_160x400_T1_F-2

Anakart Arızaları Ve Çözümleri..

3 posters
YazarMesaj
Nuisance
Admin
Admin
Nuisance

Rep : 1
Lakap : Sen Ne Dersen Oyum...

Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Empty
MesajKonu: Anakart Arızaları Ve Çözümleri..   Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeCuma Tem. 24, 2009 11:27 am

Sorunlar

"Bilgisayarın güç düğmesine basıyorum işlemci fanı dönüyor ancak ekranda görüntü alamıyorum"
"Anakartımın güç düğmesine bastıktan sonra anakarta elektrik geliyor işlemci fanı dönüyor ama hoparlörden hata sesi alıyorum ve görüntü gelmiyor."
"Anakartın elektrik kablosunu takar takmaz bilgisayarım hemen açılıyor."
"Akşam eve geldiğimde bilgisayarımı açık halde buluyorum. Bilgisayar kendi kendine açılıyor."
"Windows kurulma sırasında mavi ekran hatası veriyor"
"Ekran kartımı windows a tanıtmama rağmen yüksek çözünürlükleri elde edemiyorum"
"Anakartım harddiskimi otomatik olarak görmüyor ve tanıtamıyorum"
"Bilgisayar açıldıktan bir süre yada windows işletim sistemi başlarken kilitleniyor"
"Ses kartından ses çıkışı alamıyorum yada midi dosyalarını çalamıyorum"
"Anakartıma yeni çıkan XXX işlemciyi taktığımda bilgisayarım çalışmıyor."
"Anakartı Windows işletim sistemindeki Start bölümünden kapattığımda sistem otomatik olarak kapanmıyor yada tekrar açılıyor"
Anakartlar bilgisayarın diğer bütün arabirimlerini (Ekran Ses modem işlemci vb) kontrol eden verimli şekilde çalışmalarını sağlayan sistemin performansında önemli bir role sahip ve omurgayı teşkil eden en kritik parçadır. Herhangi bir problemde de genellikle şüpheli anakart görülmektedir. Bu da onun önemini o derecede ortaya koymaktadır. ANAKARTLAR ile ilgili genel sorular/sorunlar çoğunlukla yukarıdaki sorulardan oluşmaktadır. Bilgisayar parçasının gerçekten arızalı olup olmadığı üretici firma yada dağıtıcı (distribütor) firmanın yaptığı çeşitli testler sonucunda açığa çıkmaktadır. Ancak bu aşamaya gelmeden kullanıcı tarafında yada Teknik Servis tarafında yapılabilecek fazla zaman almayan bazı öngörmeler yapılabilir. Sizlere bilgisayar ile ilgili bir problemle karşılaştığınızda ve problemin anakarttan kaynaklandığını düşündüğünüzde rehber olarak teşkil edecek bilgileri aşağıda sunmaya çalışacağım.

Dikkat edildiğinde yukarıdaki sorular/sorunlar iki kısımdan oluşmaktadır:

1)Donanımsal (Sistemden görüntü alınamaması)
2)Donanım+işletim sistemi (Sistemden görüntü alındıktan sonra kartların işletim sistemine tanıtılması)

Donanımsal

1) Bilgisayarın açılmaması yada boot etmemesi durumunda anakartlar için kullanılacak bir Test Kartı işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Aslında anakart; üzerinde işlemci RAM de dahil olmak üzere hiçbir aygıt olmaksızın çalışmakta ve anakart biosu arabirimleri belirli bir sıra ile kontrol etmektedir. İşte bu test kartının üzerindeki LED ler vasıtasıyla anakarttaki problemin nereden (işlemci-RAM vb) kaynaklandığını kolayca tespit edebilirsiniz.
Eğer elinizde böyle bir kart yoksa takip edeceğiniz şu olmalıdır:
-Anakartta kullanılacak olan işlemcinin bu anakarta uygun olup olmadığı (100Mhz-133MHz FSB CuMine-Katmai) kontrol ediniz. İşlemciniz henüz piyasaya yeni çıkan bir işlemci ise anakartın biosu en son versiyon olmalıdır. Varsa işlemci çarpanı veya veri yolu hızının ayarlandığı jumperları yada dip-switch ayarlarını kontrol edin. Gözden kaçabilecek önemli bir nokta da işlemci ile fan arasındaki ısı iletimidir. Eğer Tray (Tray: fanı sonradan takılan bir işlemcidir) kullanıyorsanız buradaki fanım ısı iletimi için özel silicon maddeler kullanılmalıdır.
Aksi taktirde sistem açıldıktan bir süre kilitlenecektir.
-Kullandığınız RAMin kaliteli ve anakarta uygun (SPD: aaaaaa Precedence DetectPC100/PC133 vb) RAM olmasına dikkat edin. Bazı anakartlarda RAMlerin çift taraflı yada tek taraflı olması hangi DIMM slotunda kullanılması önemlidir. Basit olarak bir den fazla farklı marka ve özellikteki RAMleri test etmeniz iyi olacaktır.
-Kullandığınız ekran kartını kontrol edin. AGP yuvasına tam oturmamış olabilir. Birden fazla ekran kartı (PCI yada AGP) denemelisiniz.
-Kullandığınız güç kaynağı ATX ise ATX 2.1 yada yukarı standartları desteklemeli ve yeterli akımı anakarta sağlamalıdır. Farklı marka ve özellikteki güç kaynakları denemelisiniz.
Yukarıdaki 4 unsur sistemden görüntü almak için gereken önemli parçalardır.

Donanımsal ve İşletim sistemi

-İşlemci: (sıcaklık kontrolü ve ısı önlemi alınmalı)
-Kaliteli RAM: Bazı RAM ler Windows yada Windows NT işletim sistemi kurulumu sırasında yada uygulamalarda problem çıkarabiliyorlar.
-Ekran kartı: İşletim sistemi kurulduktan sonra Standart VGA kartı olarak algılanan ekran kartlarının sürücüleri tanıtılmaktadır. Bazı ekran kartlar (Banchee Vodoo vb.) sürücü tanıtılmasına rağmen yüksek çözünürlük ayarını kabul etmezler. Burada işletim sisteminden standart monitör yada orijinal disket ile monitör tanıtımı yapılması gerekmektedir. Diğer nokta ise performans söz konusu ise Ekran kartının en güncel sürücüleri BIOS dosyası ve performansı arttıran DirectX gibi yazılımların işletim sistemine yüklenmesidir.
-Anakart: İşletim sistemleri 2-3 yılda bir yenilenirken yaklaşık 6-7 ayda bir farklı bir mimari ile yeni anakart teknolojileri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle işletim sistemlerinin bu yeni mimariyi tam olarak kullanabilmeleri için anakart sürücülerinin yüklenmesi gerekmektedir. Bu durum anakart üzerindeki ekran kartı ses kartı güç yönetimi gibi bir çok aygıtı doğrudan etkilemektedir. Genelde bir çok problem sürücülerden kaynaklanmaktadır. Bunun bir örneği CuMine PIII işlemci ve Creative SoundBlaster Live arasında yaşandı. Live Ware 2.0 yada 2.01 sürücüleri yüklendiğinde Windows crash olmakta ve herhangi bir müzik dosyası çalınamamaktadır. Çözüm ise Ses kartının Live Ware 3.0 versiyonunu yüklemektir.
Anakartlar mimarilerinin bu kadar hızlı değişmelerinde üzerine takılan aygıtların önemi büyüktür. Piyasada çok çeşitli ve farklı kalitedeki markaların bulunması çeşitli uyumluluk problemlerini doğurabilmektedir.
Bunda aygıtın tolerans değerleri ön plana çıkmaktadır.
"Bu RAM (modem vs) başka anakartta çalışıyor ancak bu anakartta çalışmıyor" gibi şikayetlerin temelinde bunlar yatmaktadır. Burada gözden geçirilecek iki taraf bulunuyor. "Kullanılan ifade: Bu anakart RAM seçiyor uyumsuz. Yada bu RAM anakart seçiyor." Bu gibi durumlarda Ortak noktayı bulmak ise teknik elemanlara kalıyor." Başka bir anakart ya da aygıt"
Anakartlardaki BIOS yonga ilk açılırken POST: Power On Self Test adlandırılan bir test yapmaktadır ve bu şekilde anakart üzerindeki aygıtları algılamaya çalışmaktadır. Bu nedenler anakarttaki BIOS en son BIOS versiyonu güncellenmelidir. Piyasaya çıkan yeni bir işlemci ya da önceden tespit edilmiş uyumluluk problemleri bu şekilde giderilebilir.
BIOS ayarları mutlaka kontrol edilmelidir. Genel kullanım "BIOS Default Settings" ayarlarında biosu fabrika çıkış ayarlarına getirmek olacaktır.

Şimdi yukarıdaki sorulara cevap arayalım:
Soru: Akşam eve geldiğimde bilgisayarımı açık halde buluyorum. Bilgisayar kendi kendine açılıyor?
Cevap: Bios ayarlarında Modem Ring On özelliği aktif kalan kullanıcı harici modem bilgisayara takılı ve telefon hattına bağlı ise telefon çaldığında bilgisayar kendiliğinden açılacaktır. Bu ayarı devre dışı bırakmak sorunu giderecektir.
Soru: Windows kurulma sırasında mavi ekran hatası veriyor?
Cevap: Genellikle RAMlerden kaynaklanan bir problemdir. Farklı marka RAM kullanmak problemi çözecektir.
Soru: Anakartın elektrik kablosunu takar takmaz bilgisayarım hemen açılıyor?
Cevap: BIOS ayarlarından Power Management kısmında AC Power Back seçeneği Soft Off haline getirilmelidir.
Soru: Anakartı Windows işletim sistemindeki Start bölümünden kapattığımda sistem otomatik olarak kapanmıyor yada tekrar açılıyor
Cevap: Sebep iki şeyden kaynaklanıyor olabilir. Birincisi kullanılan güç kaynağı ikincisi işletim sisteminde yüklü bulunan sürücüler (kartlar) ya da uygulamalar. Temiz bir kuruluşu anakart üzerinde sadece ekran kartı varken yapıp gözlemlemek ve (anakartın kendi sürücülerini yüklemek) güç kaynağını değiştirmek olacaktır. Dikkat edildiğinde cevaplar anakart jumper BIOS ayarları yada bios versiyonu takılan kartların değiştirilmesi ve sürücüler olmaktadır.
Yukarıdaki öngörüler ışığında 10dk lık bir çalışma ile Telefon kargo masrafları zamanınız ve en önemlisi Teknik Servisler müşteri memnuniyetini ve güvenini kazanabilirsiniz.
http://werdana.com
TheChemisT
Co Admin
Co Admin
TheChemisT

Lakap : Secho

MesajKonu: Geri: Anakart Arızaları Ve Çözümleri..   Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeCuma Tem. 24, 2009 1:07 pm

Nui xD Helal Ben Senin Bildiğin Kadarını Unuttum xD
Nuisance
Admin
Admin
Nuisance

Lakap : Sen Ne Dersen Oyum...

MesajKonu: Geri: Anakart Arızaları Ve Çözümleri..   Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeC.tesi Tem. 25, 2009 3:12 pm

Haha Very Happy:D
http://werdana.com
HaKaN
Admin
Admin
HaKaN

Rep : 2

MesajKonu: Geri: Anakart Arızaları Ve Çözümleri..   Anakart Arızaları Ve Çözümleri.. Icon_minitimeSalı Tem. 28, 2009 12:05 am

şu mavi ekran hatasını çok veriyor.benm kuzende öle mesela Very Happy

Anakart Arızaları Ve Çözümleri..
1 sayfadaki 1 sayfası